Rotating Composter Jora JK 125 (4-6 people) View full size

Rotating Composter Jora JK 125 (4-6 people)

sturdy, two chambres for continuous use, insulated for faster composting, rodent-proof, ideal for kitchen scraps

More details

Dvoukomorový kompostér JK125 může stát samostatně nebo viset na zdi a je ideální do minizahrádky či na dvorek. Velice komfortní a na prostor úsporný způsob kompostování využívají s oblibou domácnosti, které chtějí třídit a kompostovat kuchyňský bioodpad, ale nemají zahradu s dostatkem prostoru na běžný kompostér nebo domácnosti, kde členové nemají časové či fyzické kapacity se o kompost starat a přehazovat jej.

Jaký model kompostéru Jora zvolit?
Kompostér Jora JK 125 zvládne zhruba 12 litrů bioodpadu týdně,
Kompostér Jora JK 270 zvládne až 30 litrů bioodpadu týdně,
Kompostér Jora JK 400 zvládne až 100 litrů bioodpadu týdně.
Průměrná domácnost vyprodukuje týdně cca 10l kuchyňského bioodpadu.

Popis
Kompostér Jora JK125 Vám umožní vyrobit si bez námahy, hygienicky a rychle kvalitní kompost z kuchyňského bioodpadu. Kapacita 125 litrů bude vyhovovat domácnosti, která nepotřebuje kompostovat rostlinné zbytky ze zahrady. Tento kompostér je ideální pro kompostování kuchyňského bioodpadu. Lze jej postavit volně na zem či připevnit na zeď.

Vlastnosti a výhody

 • kapacita 125 litrů kompostu
 • plně uzavřený a dokonale zabezpečený proti škůdcům
 • snižuje či úplně odstraňuje zápach
 • postranní ventily napomáhají přístupu vzduchu
 • snadné otáčení
 • dvoukomorový systém umožňuje kontinuální kompostování

Zateplení
Při přeměně organické hmoty na kompost vzniká působením mikroorganizmů teplo. Různé mikroorganizmy začínají pracovat při odlišných teplotách. Vnitřní zateplení kompostéru JK125 umožňuje dosáhovat teploty nejméně 75st. Celsia, což vede k velice rychlému a efektivnímu zkompostování vašeho kuchyňského bioodpadu. Za těchto teplot je proces tak rychlý, že se čerstvý bioodpad začne rozkládat dříve, než dostane šanci začít hnít a přitahovat škůdce a obtížný hmyz. Toho téměř nelze dosáhnout u kompostérů nezateplených. Díky svému zabudovanému zateplení pokračuje kompostér JK125 ve své činnosti i v zimním období, dlouho poté, co v běžných kompostérech proces kompostování ustane.

Zateplení je vyrobeno z polyethylenu, jednoho z nejstabilnějších plastů vůbec. Polyethylen se používá na plastové nádrže na vodu, ale též na výrobu odnosných nákupních „igelitek“. Z tohoto zateplení nedochází k žádné kontaminaci – je absolutně netoxická.

Rotace je důležitá protože

 • čerstvý bioodpad se dostane do příměho styku s již tlejícím bioodpadem, což zvyšuje efektivitu kompostovacího procesu
 • dochází k provzdušňování směsi a přísun kyslíku je pro proces nezbytný
 • kompostér JK125 je navržen tak, aby otáčení bylo snadné a jednoduché – jednoduše se kompostérem ručně zatočí po každém vložení bioodpadu

Zabezpečení proti hlodavcům
Kompostér JK125 je umístěn nad zemí, takže hlodavci a jiní škůdci nemají možnost přístupu k odpadu v kompostéru.

Co lze kompostovat?
Do kompostéru JK125 lze vyhodit veškerý bioodpad, který běžná domácnost vyprodukuje:

 • syrové i vařené zbytky jídla – zelenina, maso, ryby
 • karton, napříkad obaly od vajec
 • odpad ze zahrady (kromě tvrdých dřevnatých částí rostlin a větví)

Vlastně vše, co je biologicky rozložitelné – dokonce odpad od domácích mazlíčků (například stelivo od křečka nebo králíka), avšak nedoporučujeme takto kompostovat psí exkrementy. A samozřejmě, že pokud budete vkládat příliš mnoho odpadu ze zahrady, nezbyde vám pak místo na bioodpad z kuchyně.
Od počátku plnění trvá kolem 6 až 8 týdnů, než vznikne hotový kompost, takže jakmile jsou v provozu obě komory, měli byste každou vyprazdňovat zhruba jednou za 3 až 4 týdny.
Pro optimalizaci kompostovacího procesu je důležitý poměr uhlíkatých a dusíkatých látek.
Za tímto účelem je podle potřeb vhodné doplnit materiál bohatý na uhlík (dřevěné peletky / piliny), který zároveň pohlcuje vlhkost.

Konstrukce
Vnější povrch: práškově lakované ocelové panely a galvanizované ocelové nohy (odolné proti korozi)
Uzávěry a šrouby – nerezová ocel
Zateplení: HDPE (neabsorbuje vodu)

Dvě komory
Kompostér JK125 je rozdělen na dvě komory. Jenda se plní, zatímco v druhé zraje kompost. V okamžiku, kdy komora, která se plní, již nepojme více odpadu, vyprázdní se kompost z druhé komory a cyklus začíná nanovo.

Instalace
Rozhodnete-li se pro zavěšení kompostéru na zeď, je nezbytné zodpovědně posoudit nosnost zdi. Dodavatel nebere žádnou odpovědnost za škody způsobené chybným umístěním kompostéru. Pokud si nejste jisti únosností zdi, doporučujeme postavit kompostér na zem. Pro pohodlné vyprazdňování kompostéru je určen zvlášť dodávaný podstavec, kdy dno kompostéru je dosatečně vysoko nad zemí, aby se pod něj vešlo například kolečko.

Nízký stojan
Součástí KAŽDÉHO balení kompostéru Jora JK125/JK270 je NÍZKÝ STOJAN. S nízkým stojanem lze Joru umístit přímo na zem, nebo zavěsit na zeď. Chcete-li obsah kompostéru vysypávat do kolečka, aniž byste dokupovali vysoký stojan, instalujte kompostér Jora JK125 / JK270 na zeď. Ověřte si předem nosnost zdi! Správně zvolenou výškou připevnění nízkého stojanu na zeď docílíte stejného efektu - možnosti přistavení zahradního kolečka pod kompostér - jako s vysokým stojanem.

Praktická rada k umístění na zeď:
Zahrňte do výpočtu výšky umístění stojanu na zeď i madla na otáčení kompostéru, aby bylo možné kompostérem otáčet, i když pod ním je přistavené kolečko. Během vysypávání obsahu tak postačí kompostérem párkrát pootočit tam a zpet = vyklepat obsah. Tak se sám snadno vysype, aniž byste museli rukou případný ulpělý kompost uvolňovat. Když na madla při výpočtu osazení stojanu zapomenete, mohla by pak překážet (narážet do zahradního kolečka) a toto vyklepání zhoupnutím tam a zpět omezit.

Trvalá udržitelnost
Tento výrobek snižuje množství odpadu vyváženého na skládky a produkuje na živiny bohaté hnojivo vhodné pro obohacení půdy o organickou hmotu.

Technická specifikace JK 125

Rozměry bubnu (mm) 710 x 600
Rozměry vč. stojanu (mm) 950 x 700
Výška vč. vysokého stojanu (mm) 1200
Hmotnost 29
Objem (litr) 125
Kapacita litrů / týden 10 - 12

 

Leták ke kompostérům Jora 125/270/400
(ke stažení ve formátu PDF, velikost 1,3 MB)

Leták ke kompostéru JK 125
(ke stažení ve formátu PDF, velikost 51,7 kB)

Často kladené dotazy ohledně kompostování v kompostéru Jora JK
(ke stažení ve formátu PDF, velikost 70,7 kB)

Přečtěte si zkušenosti uživatelů s kompostérem JK125 na nezávislém diskuzním fóru
(v angličtině): http://www.helpfulgardener.com/phpBB2/viewtopic.php?t=20932.

Podívejte se na 2 minutové video názorného použití JK kompostéru:
http://www.vitality4life.tv/?p=120

 Krátký film o kompostérech JORA (anglicky, 5:48 min):
Krátký film o kompostérech JORA, anglicky

 

Search